Yola çıkmadan önce birkaç şey (Bandırma-Ayvalık turu)   5 comments

Sıcak yaz günlerinin son bulacağını umduğum eylül ayına doğru tur planlarımı kurgulamaya başladım. Ağustos’un son haftasında belli olan, annemin Ayvalık Sarımsaklı’da bir eylül tatili vaadi üzerine “işte oraya bisikletle gidilir” fikrini kafamda şekillendiren şey de bu ayın çekiciliği oldu. İki hafta boyunca götürülecek eşyalar edinildi. Bir takım bisiklet ve adventure dükkanlarına paralar saçıldı. 2007 yazında Erdem’le çıkılan turdan edinilen tecrübe ile akıllarda kalan eksiklikler giderildi. Bunlardan başlıcaları; sağlam bir bisiklet ayağı, gidon çantası, heybe çanta yerine askılı/mandallı taşıma çantaları ve optimum hafiflikteki çadır-mat-tulum triosu oldu. Tabii bu planlar kafada şekillenip, paracıklar harcanmaya başlandıktan sonra iş ciddiye bindi. 8 Eylül’de benim gibi her şeye kayıtsız bir şekilde çıkış yapabilecek arkadaşlar arandı. Zaten iki seçenek vardı. Buğra veya Erdem. Bir üçüncüsü ise her ikisi. Hiçbirini seçmek durumunda kaldım. Okulu geç açılan ve baba parasını en rahat yiyen yine bendim. Evet yalnız gidiyordum.

Olayın teması zaten babaya söylememe üzerine kuruluydu. Bütün endişe ve telaş durumu annenin üzerine yıkıldı. Pek fazla sallamıyor gibi görünse de uzun süre “tek başına gitme evladım” bıdı bıdıları olayın atla-deve olmadığını biraz olsun fark ettirdi. Ancak bütün tatilin evde donla oturarak geçirilmesi bünyedeki “yeter ulan” sinyallerini sıklaştırdığı için gezi kesinlik kazanmıştı.

Rota konusunda ise hayli tenha bir seçim yapıldı. Bandırma-Susurluk-Balıkesir-İvrindi- Edremit hattı değil, hiç alakasız ve gayet dağlı tepeli Bandırma-Gönen-Balya-İvrindi-Bergama-Kozak-Gömeç hattı izlenilecekti. Google Earth’e bakıp “vay be ne biçim yeşillik, buradan geçmeli” nidaları ile Bergama-Kozak yöresiyle ilgili araştırmalar yapıldı. İnternet üzerinden Kayhan Bey ve sonrasında İbrahim Bey’e ulaşıldı. Madra dağı bölgesinde yapılmış bir düzine turları vardı. Oraya gitmemek olmazdı.

Bergama takıntısı da arkeolojik siteleri içine katabilecek, fotoğraf ve coğrafya içerecek bir Atlas-National Geographic imitasyonu isteğinden beri geliyordu. Nitekim aynı gün içinde Allianoi-Pergamon-Asklepion kentleri vardı.

Telefonlar, adresler alındı. Haritalar basıldı. Mental hazırlık bitti. Fiziksel hazırlık başladı. İstanbul’da boş tırmanışlar ve bana göre uzun sayılabilecek düz yollar kat edildi. Nasıl olsa tur boyunca tüm gün benimdi. Her gün 50-60 kilometre ve son gün 75 kilometre leblebi çekirdek gelebilirdi.

Gün gelip çattı. 8 Eylül Pazartesi sabahı gayet heyecanlı ve gergin bir şekilde bisiklet evin önüne indirildi. Bir hatıra fotoğrafı çektirildi. Beş gün içinde ne olacağı bilinmiyordu. Spd’ler kilitlendi. İlk pedal döndü. Denge kuruldu. Gerginlikten eser kalmadı… Artık özgürdü homo-urbanus.

Reklamlar

Posted 27 Haziran 2010 by hammurabi in 2008

5 responses to “Yola çıkmadan önce birkaç şey (Bandırma-Ayvalık turu)

Subscribe to comments with RSS.

 1. Merhaba! Kaç gün sürdüğünü sormak istedim. Bir de yanına aldığın eşyaları. Tek başıma yapsam güvenli olur mu?

 2. Hepsini okudum. Harika bir geziymiş. 1. sorunun cevabını aldım 🙂

  • teşekkürler! görüldüğü üzere tek başıma çıkmıştım, ama yalnız kalmamıştım. yanıma aldığım eşyalar konusuna gelince; onun için de bir envanter hazırlamam lazım aslında. yine de gezi yazılarında yer yer değiniyorum bu konuya.

 3. merhabalar, öncelikle bu cesaretinden ve azminde dolayı tebrik ediyorum
  bende çok güzel bir plan yaptım bandırma altınoluk kaz dağları eteklerinden planlıyorum google earth ten güzergahı belirledim yeşilliği gördükçe insan kesinlikle buradan geçmem gerek diyor. baraj yolu oradan kalkım ve altınoluk.
  bir sorum olacak
  o da tur bisikleti mi dağ bisikletimi tercih etmeliyim, muhtemelen kiralama yolunu tercih edeceğim.

  • teşekkürler murat. rota tercihin çok iyi olmuş. iki bisiklet türü de bu yolu çıkarır gibi duruyor. bu anlattığım gönen-balya-ivrindi-bergama turunda yol gerçekten bozuktu. madem kiralayacaksın, rahat etmen için dağ bisikletini önerebilirim.

yorum yapılabilir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s