Körfez turu (3/3)   Leave a comment

19 Eylül Cumartesi

Köseköy – Topçular

66,44 km

Erdem’e veda. Çok güzel iki gün geçirdim. Kardeşimizi çürüme mode-on şeklinde bıraktım. Ben gittikten bir saat kadar sonra yağmur bastırmış. Poyraza sırtımı verip olay mahallînden kaçtığım için tek bir damlaya bile denk gelmedim! Kulağımda Freddy Mercury, “Don’t stop me now” diyor. Engel teşkil edecek bir şey yok.

Köseköy ve Kullar’dan geçerek Gölcük yoluna bağlanıyorum. Sabah yaptığım ufak bir Google Earth çalışmasının meyvasını alıyorum. Yollar temiz, bakımlı. Sanayi bölgesi düzenliliği gözlemleniyor. Havada asılı bulutlar var. Körfez biraz kara. Otoyola çıkınca tempomu yükseltiyorum. Ancak gereksiz yere güvenlik şeridini işgal eden andavallar yüzünden zırt pırt ritm kayıplarına uğruyorum. Şehirde olsa iki seri pedalla sollayabilirim, ama solumdan geçenlerin hızı yüksek, kütleleri büyük!

Sabahki googling sayesinde hiç yolumu şaşırmadan anayola varmanın getirdiği şevkle ilerliyorum. Gölcük’ten geçerken trafik ve yol daralması biraz yoruyor. Şehir merkezine inmeden dümdüz devam ediyorum. Asıl molamı Karamürsel’de veriyorum ve beklenen telefon geliyor; “Nerdesin?” diyor peder. Nerede olduğumu belirtiyorum. Niye trene binmediğimle ilgili bir soru daha geliyor. Geliyoruz işte, tren, vapur, bisiklet, ne fark eder. Topçular’dan feribota binip Gebze banliyösüne atlarım diyorum. Bugün arifeymiş, o feribotta her türden adam olurmuş. Evet, bir bisikletçi eksik, o da olacak.

Yükleniyorum pedallara, feribot imgesi tabelalarla karşılıyor beni. Son gazla dönüyorum, akbili basıyorum, Eskihisar’a süzülüyorum. Feribotta ayaküstü bir motorcuyla, bir de bisikletle ilgilenen aileyle sohbet ediliyor. Dönüp kekerem kekerem gülen karaçarşaflılar da oluyor. Tıpkı babamın dediği gibi, her telden insan var.

Eskihisar’dan fıtı fıtı ederek tırmanıyorum. Gebze istasyonuna geliyorum. Yolculuğumuz artık bitti sayılır. Bir telefon daha geliyor. “Nerdesin?” “Gebze’deyim.” “Ulan bir Karamürsel’deyim diyorsun bir Gebze’deyim.” Bir ordayım bir burda. Hayaller ortasında. Gecenin yarısında. Düşünceler diyarında.

Reklamlar

Posted 29 Haziran 2010 by hammurabi in 2009

yorum yapılabilir

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s